Biuro rachunkowe online vs. tradycyjna księgowość wady i zalety obydwu rozwiązań

Dobre działanie księgowości stanowi dla każdej firmy podstawę. W obecnych czasach nie jesteśmy zmuszenie do jej prowadzenia poprzez usługi zewnętrznych, czy też wewnętrznych specjalistów w tym zakresie. Dzięki nowym technologiom, mamy możliwość także ograniczenia swoich wydatków i czasu przeznaczonego na obowiązkowe sprawy związane z administracją korzystając z usług internetowych biur rachunkowych. Czy wobec tego, zawsze powinny być one dla nas opcją numer jeden? Przekonajmy się o wadach i zaletach obu tych rozwiązań.

Księgowość tradycyjna – zalety

Najbardziej popularnym, wśród polskich przedsiębiorców, w rozwiązaniem jest prowadzenie księgowości za pośrednictwem usług zewnętrznego biura. Sprawdza się to w przypadku większości firm o średniej wielkości. Mali przedsiębiorcy – jednoosobowe działalności i ci, którzy zatrudniają zaledwie kilka osób – również chętnie korzystają z tego typu rozwiązania, które chroni ich przed zarówno ponoszeniem kosztów za stworzenie nowego, dodatkowego działu firmowego, który zajmowałby się tylko sprawami księgowości, jak i konsekwencjami, które mogą wyniknąć z prób nieprawidłowego wywiązywania się z obowiązków administracyjnych.

I właśnie to ostatnie – czyli przeniesienie odpowiedzialności – jest powodem, dla którego mali i średni przedsiębiorcy najchętniej decydują się na usługi biura zewnętrznego. W przypadku powstania jakichkolwiek błędów w rachunkach podczas ich księgowania część odpowiedzialności za nie przypada biurze rachunkowemu.

Co więcej, księgowość prowadzona przez biuro zewnętrzne będzie z pewnością charakteryzować się wysoką jakością usługi. W ramach jej przedsiębiorca może liczyć na:

* prowadzenie przez biuro zewnętrzne pełnej księgowości,
* prowadzenie księgowości uproszczonej (KPiR),
* pełną obsługę działu kadr i płac,
* prowadzenie ewidencji ryczałtowej,
* prowadzenie ksiąg handlowych,
* a także zdawanie rozliczeń okresowych.

Biuro rachunkowe online – dlaczego warto z niego korzystać?

Biuro rachunkowe online, to metoda rozliczania się z fiskusem, która nie jest jeszcze tak bardzo powszechna, jak księgowość z biurem zewnętrznym. Coraz chętniej i częściej zwracają się jednak ku niej osoby pracujące w tzw. wolnych zawodach, którzy chcą ograniczyć koszty prowadzenia księgowości, a także czas, jaki muszą przeznaczyć na obowiązki z nią związane.

Do programów, które umożliwiają księgowość online, przedsiębiorcy mają dostęp nie tylko we własnym biurze, ale również w dowolnym miejscu, w którym mogą skorzystać z łącza internetowego. Biuro rachunkowe online, to doskonałe rozwiązanie dla młodych przedsiębiorców, którzy nie chcą poświęcić dodatkowego czasu na zapoznawanie się z zawiłościami prawnymi, a także ich aktualizacjami w ramach prowadzenia księgowości. Trudno również ukrywać, że biuro rachunkowe online, to najtańsza możliwa opcja, gdzie oprócz kontroli programu, możemy liczyć również na internetową pomoc zespołu biura rachunkowego.

Księgowość online, czy tradycyjna – które rozwiązanie będzie lepsze?

Tak naprawdę jest to całkowicie zależne od samego przedsiębiorcy, jak i jego potrzeb. Dla dużych firm, w których prowadzenie księgi rachunkowej może być zwyczajnie niewystarczające, księgowość online po prostu się nie sprawdzi. A koniecznością – w niektórych przypadkach – może być skonstruowanie osobnego działu, który będzie zajmował się rachunkami firmowymi.

Dla firm nieco mniejszych korzystniejsze może być skorzystanie z usług zewnętrznego biura księgowego. Księgowość online natomiast jest pomysłem, który z pewnością przyniesie wiele pożytku osobom samozatrudnionym i małym przedsiębiorstwom.